Zprávy

Tisková zpráva z 24. června 2015

Mini-Plzeň je tady! Hra na město potrvá tři týdny

Zcela poprvé v České republice převezmou děti na tři týdny symbolickou vládu nad městem. Stanou se z nich občané se všemi právy a povinnostmi. Díky zapojení do programu Evropského hlavního města kultury 2015 se unikátní prázdninový projekt uskuteční právě v Plzni.

Mini-Plzeň se otevře 29. června. Veliký model města v plzeňské hale TJ Lokomotiva nabídne dětem hru na reálný městský život. Mini-Plzní denně projde až 500 dětí. Bude tu městský úřad, univerzita, úřad práce, banka, řemeslné dílny, restaurace či kino. Děti mohou ve svém městě vyrábět, prodávat, nakupovat, úředničit, vařit, psát, tančit, odpočívat, umělecky tvořit. Mohou se stát i radním nebo starostou, pokud je ostatní zvolí. Za svou práci nebo studium dostanou speciální peníze, s nimiž budou hospodařit. Vstup je zdarma.

Díky tomu, že si děti vyzkouší různé role a profese, poznají chod města a přiloží ruku k jeho rozvoji, roste šance, že se z nich stanou aktivní občané, kteří se i v dospělosti zapojí do řešení kulturních či politických otázek. Jedním z cílů projektu Plzeň 2015 je právě zapojení občanů do rozhodování o svém městě, a to bez rozdílu věku,“ vysvětluje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Mini-Plzeň 2015 bude 1. městem dětí v České republice. „Do příprav se zapojilo více než sto lidí z Plzně a z Plzeňského kraje, dokonce i z jiných míst včetně Prahy,“ říká ředitelka projektu Mini-Plzeň Lenka Hubáčková a pokračuje: „Pevně doufám, že Mini-Plzeň zapustí v západočeské metropoli kořeny a projekt se tady bude opakovat i v dalších letech.“ Pedagogická koncepce projektu vznikla v roce 1979 v Mnichově a Mini-München - největší komunální volnočasová akce pro neorganizované děti a mládež - se stal vzorem pro více než 200 podobných projektů v různých zemích světa, včetně například Káhiry nebo Jokohamy. Mnichovský projekt se koná každý sudý kalendářní rok a je – stejně jako Mini-Plzeň - zdarma.

Hra na město potrvá od 29. 6. do 17. 7. a je určená dětem od osmi do patnácti let. Ty mohou přijít na několik hodin, na celý den, několik dnů i týden. Otevřeno bude každý všední den od 10 do 17 hodin.

Kromě běžného městského života se budou stejně jako v opravdovém městě dít různé doprovodné akce. Děti zažijí sportovní soutěže, vědomostní kvízy i ukázky a učení různých dovedností. Nebudou chybět kulturní představení: filmy, čtení, divadlo. Mini-Plzeň navštíví několik zajímavých hostů.

Stručný popis principu hry: Každé dítě bude mít svůj herní pas. Organizátoři budou regulovat vydávání herních pasů podle aktuálního počtu zúčastněných dětí. Jakmile dojde k naplnění haly, nové pasy už nebudou k dispozici. Nově příchozí děti se ale mohou městem projít, podívat se, jak funguje, do hry se budou moci zapojit později. Hra není určená dospělým, mohou se městem projít, ne do hry zasahovat.

 

Tisková zpráva 13. května 2015

Manufakturu Mini-Plzně bude hostit plzeňské DEPO2015

PLZEŇ, 12. května – Přípravy třítýdenního prázdninového projektu Mini-Plzeň vrcholí. O víkendu 15. až 17. května se v DEPO2015 koná Mini-plzeňská manufaktura, kde se budou vyrábět potřebné věci pro fungování Města dětí, jež se jako součást programu Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015 uskuteční v první polovině července. V pátek  15. 5. navíc děti vyhlásí vítěze výtvarné soutěže o podobu budoucích bankovek. Doprovodná výstava představí ale všechny došlé návrhy.

DEPO2015 v Plzni se během víkendu 15. - 17. května změní v řemeslnou manufakturu. Děti společně s dospělými připravují Mini-Plzeň už několik měsíců. Vyrobí věci, které jsou do Města dětí zapotřebí, například vývěsní štíty, kulisy města, loutky pro divadlo, pokusí se také o různé prototypy výrobků pro řemeslné dílny. Upraví a zrestaurují nábytek do Mini-Plzně. Nebo vyrobí tramvaj.

V pátek v 15:00 hodin vyhlásí děti z poroty vítěze výtvarné soutěže o podobu Mini-Plzeňských bankovek. Ostatní návrhy představí výstava, která bude během celého víkendu v depu přístupná veřejnosti. Podle ředitelky projektu Lenky Hubáčkové děti mezi 8 a 15 lety velmi překvapily tím, že využily nejen svoji fantazii, ale i vědomosti o Plzni. „Do návrhů zakomponovaly snad všechny symboly Plzně, na které jsme si nevzpomněli ani my dospělí. Kromě katedrály, kašen a pivovaru nezapomněly třeba na synagogu, plzeňskou zoo, věznici Bory, divadla a podobně. Nechyběly významné plzeňské osobnosti. Děti z poroty měly opravdu těžkou práci vybrat jen jeden návrh,“ řekla Lenka Hubáčková.

Časový harmonogram Manufaktury v DEPO2015:

15. 5. pátek 14-17 hod.,
od 15:00 hodin vyhlášení soutěže a otevření výstavy. – Prostor pro dotazy novinářů. Občerstvení včetně kávy zajištěno.
16. 5. sobota 11-17 hod.
17. 5. neděle 11-17 hod.

Co je Mini-Plzeň? Jedinečný projekt, který se v České republice ještě nekonal. Premiéru bude mít během prvních tří prázdninových týdnů v Plzni. Své vlastní město měly už děti v Mnichově, Yokohamě i Káhiře. A v České republice ho poprvé zažijí děti v Plzni. Veliký model města bude fungovat v hale TJ Lokomotiva od 29.6. do 17.7. pro děti od osmi do patnácti let. Hra na město bude probíhat každý všední den od 10 do 17 hodin. Z dětí se stanou občané se všemi právy i povinnostmi. Bude tu městský úřad, univerzita, úřad práce, banka, řemeslné dílny, restaurace či kino. Až 500 dětí denně může ve svém městě vařit, psát, tančit, pracovat, odpočívat, umělecky tvořit. Mohou se stát i radním či starostou, pokud je ostatní zvolí. Za svou práci nebo studium dostanou speciální peníze, s nimiž budou hospodařit. Vstup je zdarma a bez předchozího přihlášení.
Mini-Plzeň se koná v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a je spolufinancována Evropskou Unií.