Mini-Plzeň očima dospělého

11.07.2015

V pátek, poslední den druhého týdne Mini-Plzně, jsem šla odpoledne pro dceru. Nevěděla jsem, kde ji přesně hledat, co dělá zrovna za práci. Ale v jedné z uliček mi vběhla přímo do náruče: „Mami! Dneska tu byli zloději! Měli černé kukly!“ A byla zase pryč. Trochu mě to polekalo, ale vzápětí jsem potkala Lenku, ženu, která město dětí do Plzně přivezla. Tedy zařídila, aby tu fungovalo. Snažila se o to několik let… „Zloději? Byly to 4 děti. Neboj. Hra ve hře,“ uklidnila mě. A tahle hra bude mít dohru příští týden…

Zašla jsem za kamarádem, který vede stanoviště Evidence obyvatel. Celých 14 dní, na jednom stanovišti, tu pracovala desetiletá Anička. „Příští týden už tady nebudu… Musím do jižních Čech. Ach jo,“ říká smutně. Prý jí to moc bavilo. A naučila se navíc pracovat s počítačem tak, jak dosud ne. A už ví, co to je statistika. Teoretiky i prakticky.

Procházím město dětí. U stojanů v Ateliéru ještě děti dotvářejí obrazy, v Redakci mají dávno hotové dnešní vydání novin a prodávají poslední kusy. V Kuchyni se už uklízí, plno práce mají i Popeláři. V Knihovně se uklízí časopisy do krabic. Na Poště ukazují dospělácké návštěvě unikátní Mini-plzeňské poštovní známky. V Zahradnictví sklízejí vysázené květiny ze slunce pod střechu. Zastavuji u Kina. Jedno z dětí říká, že akorát začínají zprávy a před nimi budou promítat dnešní animované filmy, vyhlásí také nejlepší film. Filmy vytvářely děti v Mini-Plzni. Padesát dětí hlasovalo, a díky 45 hlasům zvítězil film Hrášek na útěku. Ve zprávách, neboli v Top Moments, které natočily, moderovaly a vůbec vymyslely taky jen děti, jsem se dozvěděla, že dnešek patřil Mini-plzeňské olympiádě. Že se den předtím konala módní přehlídka. Že končí volební období a Radnice vyhlásila pro dnešek daňové prázdniny. Něco z toho jsem se dočetla i v novinách Mini-Dnes. Tam také psali, že v Mini-Plzni dnes natáčely i dva opravdové televizní štáby.

U jedné z nástěnek jsem potkala dívku, která byla zvolena dvakrát starostkou. Kandidovat už prý nemůže, ale do Mini-Plzně bude chodit dál. Těší se, že si vyzkouší i něco jiného. Hlavně vaření v kuchyni ji láká. Dnes prý byly palačinky, děti je dělaly až do tří odpoledne.

Blíží se pátá hodina, tedy konec – pro tento den. Mini-Plzní zní písnička od Kryštofa, někteří tancují. Všichni se usmívají, včetně rodičů, kteří čekají na své děti u východů a shlížejí dolů do haly, na město. Potkávám učitelku z dobřívské základní školy. „Jezdím sem s dcerou každý den. Baví mě, jak ji každé ráno budím se slovy -Vstávej, musíš do práce!-. Je to tady úžasné, opravdu skvělý nápad.“ To samé slyším od dalších rodičů, mnoho z nich prý změnilo plány. Odložili výlety, dovolené. Děti prý jinak nedaly.

I moje dcera se těší na příští týden. Bude prý plný překvapení!