Mini-Plzeň 2015 skončila

22.07.2015

První tři červencové týdny jsou za námi a stejně tak i Mini-Plzeň. Jak vypadal život v Mini-Plzni? Běžně jako v opravdovém městě, zpestřován doprovodným programem. Od různých přednášek, politických debat, divadelních i filmových představení po Mini-Plzeňskou olympiádu nebo akci Mini-Plzeň hledá superstar. Úspěšný byl také den se záchranáři. "Vyšli nám vstříc studenti plzeňské lékařské fakulty. Dětem namaskovaly různá zranění, jiné děti už byly poučené z dopoledních přednášek a na chvíli převzaly roli záchranářů. Při vykolejení Mini-Plzeňské tramvaje v rušném provozu Mini-Plzně to bylo zapotřebí. Tragická nehoda si vyžádala mnoho zraněných," usmívá se ředitelka projektu Lenka Hubáčková. Třeba jedenáctiletá Viktorka z Plzně si tuhle „hru ve hře“ užila: "Chvíli jsem se fakt bála, vypadalo to jako doopravdy! Ale myslím, že když se po dnešku stanu svědkem nějaké podobné nehody, zachovám chladnou hlavu a třeba dokážu i někomu pomoc," uvažuje Viki.

Poslední den v Mini-Plzni se nesl v rozpustilém duchu. Každé stanoviště vymyslelo nějakou bláznivou činnost a také symbolické uzavření stanoviště. Městem pak prošel průvod a postupně uzavíral jedno stanoviště za druhým. Nakonec vyšel před halu, kde všichni společně velkým bublifukováním Mini-Plzeň slavnostně zakončili.

Lenka Hubáčková i ostatní členové realizačního týmu projekt hodnotí jako povedený. Kapacita 500 dětí sice nebyla naplněna, ale dětí přicházelo mnoho, jednou i přes 400, což je při prvním ročníku akce velký úspěch. Některé děti se vracely, jsou i takové, které v Mini-Plzni strávily každý den jeho třítýdenního provozu. A rodiče, kteří do města dětí nakoukli, byli nadšení. „Děti se nás ptaly, proč Mini-Plzeň netrvá celé prázdniny a jestli bude příští rok. Všichni dospělí spolupracovníci jsou nadšení a mají chuť a odhodlání do dalších ročníků. Takže doufáme, že se najdou pro projekt finanční podmínky,“ říká Lenka Hubáčková.

Pro některé děti Mini-Plzeň ale nekončí, šest dětí z Plzně a šest dětí ze Steinwald Allianz budou od 10. do 15. 8. v Mini-Regensburgu, kde budou zjišťovat, v čem se Mini-Plzeň a Mini-Regensburg liší.
Důkazem mezinárodní spolupráce je i krátký dvojjazyčný dokument o Mini-Plzni a Mini-Regenburgu.

Mini-Plzeň celkem navštívilo 1840 dětí, více než sto jich přijelo z Bavorska. Mnoho se jich vracelo, prvních i opakovaných návštěv bylo dohromady 4 672. Radnice přijala za 15 dní konání projektu mnoho návštěv z různých plzeňských a pražských institucí. „Po celé tři týdny přicházely opravdu akční děti, které chtěly pracovat, řídit město, samy rozhodovat o svých krocích a činech. A dařilo se jim to! Moc jim děkujeme za úžasné zapojení,“ uzavírá s úsměvem Lenka Hubáčková.